
Phoenix Contact
Product No:
1933192
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.28785
2.8785
50
0.26866
13.433
100
0.24719
24.719
250
0.228418
57.1045
500
0.218386
109.193
1000
0.21318
213.18
2500
0.209304
523.26
5000
0.20748
1037.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 16 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |