
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1934222-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HD 96POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.1255
22.1255
10
18.2647
182.647
25
16.9765
424.4125
50
16.0398
801.99
100
15.68868
1568.868
250
15.571564
3892.891
500
14.986174
7493.087
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Z-PACK TinMan |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 12 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | Coplanar, Daughtercard |
| Number of Columns | 8 |
| Base Product Number | 1934222 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 90°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |