
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1934226-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HD 72POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.3065
18.3065
10
17.9227
179.227
25
17.44618
436.1545
50
16.58814
829.407
100
14.96744
1496.744
250
14.872136
3718.034
500
12.965429
6482.7145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Z-PACK TinMan |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 9 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | Backplane |
| Number of Columns | 8 |
| Base Product Number | 1934226 |
| Number of Positions | 72 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 90°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |