
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1934228-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HD 90POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.454
16.454
10
16.10725
161.0725
25
15.6788
391.97
50
14.90778
745.389
100
13.45124
1345.124
250
13.365588
3341.397
500
11.652035
5826.0175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Z-PACK TinMan |
| Package | Bag |
| Features | Shielded |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 9 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | Coplanar, Daughtercard |
| Number of Columns | 10 |
| Base Product Number | 1934228 |
| Number of Positions | 90 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 90°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |