
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1934299-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER HD 72POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.5
9.5
10
8.2783
82.783
25
8.06094
201.5235
50
7.84301
392.1505
100
7.36364
736.364
250
7.320092
1830.023
500
6.884384
3442.192
1000
6.14366
6143.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Z-PACK TinMan |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 9 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | Backplane |
| Number of Columns | 8 |
| Base Product Number | 1934299 |
| Number of Positions | 72 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 90°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |