
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1934544-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HD 120POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.7905
22.7905
10
18.81095
188.1095
25
17.48456
437.114
50
16.51974
825.987
100
16.15798
1615.798
250
16.037406
4009.3515
500
15.434498
7717.249
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.075" (1.90mm) |
| Series | Z-PACK TinMan |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 12 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | 10 |
| Base Product Number | 1934544 |
| Number of Positions | 120 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 90°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |