
Phoenix Contact
Product No:
1934874
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.71725
7.1725
50
0.68571
34.2855
100
0.66709
66.709
250
0.623428
155.857
500
0.573534
286.767
1000
0.5299
529.9
2500
0.506474
1266.185
5000
0.48906
2445.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |