
Phoenix Contact
Product No:
1934900
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.4307
14.307
50
1.39156
69.578
100
1.30055
130.055
250
1.196506
299.1265
500
1.105477
552.7385
1000
1.05677
1056.77
2500
1.01517
2537.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |