
Phoenix Contact
Product No:
1934913
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.67865
16.7865
50
1.63305
81.6525
100
1.52627
152.627
250
1.404176
351.044
500
1.297358
648.679
1000
1.240111
1240.111
2500
1.19301
2982.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 7 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |