
Phoenix Contact
Product No:
1934939
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
2.128
21.28
50
2.07024
103.512
100
1.93477
193.477
250
1.779958
444.9895
500
1.644526
822.263
1000
1.572022
1572.022
2500
1.51164
3779.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 9 |
| Positions Per Level | 9 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |