
Phoenix Contact
Product No:
1934942
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4605
2.4605
10
2.35315
23.5315
50
2.28874
114.437
100
2.138925
213.8925
250
1.96783
491.9575
500
1.81811
909.055
1000
1.737911
1737.911
2500
1.66725
4168.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2.6 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.449" (11.40mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |