
Phoenix Contact
Product No:
1935200
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.4307
14.307
50
1.39156
69.578
100
1.30055
130.055
250
1.196506
299.1265
500
1.105477
552.7385
1000
1.05677
1056.77
2500
1.01517
2537.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Current | 18 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-26 AWG |
| Screw Thread | M2.6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.35-0.4 Nm (3.1-3.5 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 6 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |