
Phoenix Contact
Product No:
1935831
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLK 8POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
2.128
21.28
50
2.07024
103.512
100
1.93477
193.477
250
1.779958
444.9895
500
1.644526
822.263
1000
1.572022
1572.022
2500
1.51164
3779.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | COMBICON PT |
| Current | 20 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-20 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.45-0.5 Nm (3.9-4.4 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 8 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |