
Phoenix Contact
Product No:
1936021
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2445
1.2445
10
1.20935
12.0935
50
1.13012
56.506
100
1.039775
103.9775
250
0.96064
240.16
500
0.918308
459.154
2500
0.88179
2204.475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON MSTBVA |
| Package | Bulk |
| Features | Locking Ramp |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.154" (3.90mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |