
Weidmüller
Product No:
1943580000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.8544
18.544
25
1.71836
42.959
50
1.54508
77.254
100
1.507365
150.7365
250
1.318942
329.7355
500
1.205892
602.946
1000
1.092842
1092.842
5000
0.960954
4804.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Box |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 23A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.632" (16.05mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |