
Weidmüller
Product No:
1943620000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7925
6.7925
10
5.1775
51.775
25
4.84918
121.2295
50
4.31053
215.5265
100
4.216765
421.6765
250
3.888806
972.2015
500
3.513993
1756.9965
1000
3.115734
3115.734
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Box |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 23A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.632" (16.05mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |