
Weidmüller
Product No:
1943650000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3885
8.3885
10
7.1877
71.877
25
6.859
171.475
50
6.16588
308.294
100
5.83756
583.756
250
5.290322
1322.5805
500
4.925465
2462.7325
1000
4.651836
4651.836
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 23A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.632" (16.05mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 9 |
| Positions Per Level | 9 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |