
Weidmüller
Product No:
1943950000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.2645
12.2645
10
10.79105
107.9105
25
10.1783
254.4575
50
9.68772
484.386
100
9.503705
950.3705
250
8.277464
2069.366
500
7.97088
3985.44
1000
7.664306
7664.306
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Box |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 23A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.632" (16.05mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 16 |
| Positions Per Level | 16 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |