
Weidmüller
Product No:
1944330000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9165
2.9165
10
2.20875
22.0875
25
2.04706
51.1765
50
1.84053
92.0265
100
1.795595
179.5595
250
1.571148
392.787
500
1.436495
718.2475
1000
1.301814
1301.814
5000
1.144702
5723.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 23A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.632" (16.05mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |