
Phoenix Contact
Product No:
1945106
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.323
0.323
10
0.30875
3.0875
50
0.29564
14.782
100
0.287565
28.7565
250
0.268698
67.1745
500
0.247228
123.614
1000
0.228408
228.408
2500
0.218386
545.965
5000
0.20748
1037.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON PST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |