
Phoenix Contact
Product No:
1945122
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.4826
4.826
50
0.45144
22.572
100
0.41534
41.534
250
0.383724
95.931
500
0.366833
183.4165
1000
0.35568
355.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON PST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |