
Phoenix Contact
Product No:
1945193
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.13905
11.3905
50
1.06419
53.2095
100
0.978975
97.8975
250
0.904476
226.119
500
0.864633
432.3165
1000
0.82992
829.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON PST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |