
Weidmüller
Product No:
1946290000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.84
6.84
10
5.39125
53.9125
25
5.1281
128.2025
50
4.65462
232.731
100
4.47051
447.051
250
3.944552
986.138
500
3.681573
1840.7865
1000
3.418613
3418.613
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17.5A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 225° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.617" (15.67mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |