
Phoenix Contact
Product No:
1951912
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
4.3073
43.073
50
4.02515
201.2575
100
3.703195
370.3195
250
3.421368
855.342
500
3.270394
1635.197
2500
3.14184
7854.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON MSTB |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Plug Wire Entry | - |
| Number of Levels | 1 |
| Termination Style | Solder |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Gold |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |