
Phoenix Contact
Product No:
1952791
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9805
3.9805
10
3.86935
38.6935
50
3.61646
180.823
100
3.327185
332.7185
250
3.074086
768.5215
500
2.938483
1469.2415
2500
2.82321
7058.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | COMBICON MCDNV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | 8A per Position |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 250 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.524" (13.30mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.102" (2.60mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |