
Weidmüller
Product No:
1953940000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK 3POS 45DEG 10MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.881
1.881
10
1.4269
14.269
25
1.3224
33.06
50
1.18902
59.451
100
1.160045
116.0045
250
1.015018
253.7545
500
0.928036
464.018
1000
0.841026
841.026
5000
0.739518
3697.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.394" (10.00mm) |
| Series | Omnimate LMZFL |
| Current | 15 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side), Lever Actuated |
| Wire Gauge | 14-26 AWG |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Positions Per Level | 3 |
| Operating Temperature | -50°C ~ 120°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Electrolytic Copper - Tin Plated |