
Phoenix Contact
Product No:
1954731
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1965
5.1965
10
5.05115
50.5115
50
4.72055
236.0275
100
4.342925
434.2925
250
4.012534
1003.1335
500
3.835511
1917.7555
2500
3.68277
9206.925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | COMBICON CC |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A per position |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.339" (8.61mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.102" (2.60mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |