
Phoenix Contact
Product No:
1996139
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4505
6.4505
10
6.2776
62.776
50
5.86663
293.3315
100
5.39733
539.733
250
4.986626
1246.6565
500
4.751976
2375.988
1000
4.458644
4458.644
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | COMBICON SPC |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 35 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 41A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.780" (19.80mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 15mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |