
Phoenix Contact
Product No:
1996236
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS 10.16MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1465
6.1465
10
5.98025
59.8025
50
5.58923
279.4615
100
5.142065
514.2065
250
4.750836
1187.709
500
4.527244
2263.622
1000
4.247792
4247.792
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.400" (10.16mm) |
| Series | COMBICON PC |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 66 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 76A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 1 kV |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.528" (13.40mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle, Under Board |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Silver |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |