1C20X7R223K050R
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
1C20X7R223K050R
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Series Monolythic®, 1C20
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.022 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C