
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1MM-HU-D06-VS-00-F-TBP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SCL 1.0 HDR DRVT USP 012 SMT G1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.3547
13.547
100
1.207545
120.7545
500
1.080815
540.4075
1000
0.967394
967.394
5000
0.867322
4336.61
10000
0.800603
8006.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU 1MM |
| Package | Box |
| Features | Pick and Place |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 30VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1MM-HU-D |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.039" (1.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.083" (2.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 12.0µin (0.30µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |