1N4004E-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1N4004E-E3/73
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Cut Tape (CT)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Active
Base Product Number 1N4004
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A