
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1N4148WS-HE3-18
Manufacturer:
Package:
SOD-323
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.1843
1.843
100
0.097945
9.7945
500
0.06441
32.205
1000
0.043795
43.795
2000
0.039501
79.002
5000
0.034352
171.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N4148 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 mA |