
onsemi
Product No:
1N5246B
Manufacturer:
Package:
DO-35
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW DO35
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.152
0.152
10
0.1349
1.349
100
0.073435
7.3435
500
0.045182
22.591
1000
0.030799
30.799
2000
0.026182
52.364
5000
0.023617
118.085
10000
0.02053
205.3
50000
0.016426
821.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5246 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 12 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 200 mA |