
onsemi
Product No:
1N5354BG
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.37525
3.7525
100
0.28044
28.044
500
0.220381
110.1905
1000
0.170288
170.288
2000
0.155268
310.536
5000
0.145246
726.23
10000
0.135232
1352.32
50000
0.12522
6261
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5354 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 17 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 12.9 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |