
onsemi
Product No:
1N5363BG
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 30V 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3648
3.648
100
0.272175
27.2175
500
0.213826
106.913
1000
0.165234
165.234
2000
0.15066
301.32
5000
0.140932
704.66
10000
0.131214
1312.14
50000
0.121496
6074.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5363 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 22.8 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |