
onsemi
Product No:
1N5369BG
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 51V 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.36955
3.6955
100
0.27588
27.588
500
0.21679
108.395
1000
0.167523
167.523
2000
0.152741
305.482
5000
0.14288
714.4
10000
0.133028
1330.28
50000
0.123177
6158.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5369 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 27 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 38.8 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |