
onsemi
Product No:
1N5373BG
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 68V 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.36765
3.6765
100
0.27455
27.455
500
0.215726
107.863
1000
0.166706
166.706
2000
0.152
304
5000
0.142186
710.93
10000
0.132382
1323.82
50000
0.122578
6128.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5373 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 44 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 51.7 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |