
onsemi
Product No:
1N5384BG
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 160V 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.35625
3.5625
100
0.266
26.6
500
0.208981
104.4905
1000
0.161481
161.481
2000
0.14724
294.48
5000
0.13774
688.7
10000
0.12824
1282.4
50000
0.11874
5937
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1N5384 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 160 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 122 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A |