1N5419E3/TR
Microchip Technology
Product No:
1N5419E3/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
B, Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 500V 3A
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package B, Axial
Reverse Recovery Time (trr) 250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A