1N5420US
Microchip Technology
Product No:
1N5420US
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
D-5B
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 600V 3A D-5B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Product Status Active
Base Product Number 1N5420
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D-5B
Reverse Recovery Time (trr) 400 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A