
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2-1871935-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 22POS 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.3835
10.3835
10
9.3936
93.936
25
9.14546
228.6365
50
8.79757
439.8785
100
8.151475
815.1475
250
8.101714
2025.4285
500
7.803509
3901.7545
1000
6.958532
6958.532
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | Dynamic D-1900 |
| Package | Tube |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.138" (3.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 150V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.465" (11.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1871935 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 22 |
| Row Spacing - Mating | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 12.0µin (0.30µm) |