Home / IC Sockets / 20-3501-30WR
20-3501-30WR
Aries Electronics
Product No:
20-3501-30WR
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Series 501
Package Bulk
Features Closed Frame
Termination Wire Wrap
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Resistance -
Base Product Number 20-3501
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 1.5 A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Tin
Contact Material - Post Phosphor Bronze
Termination Post Length 0.690" (17.52mm)