20020007-H021A01LF
Amphenol Anytek
Product No:
20020007-H021A01LF
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series 01-508
Package Bulk
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Product Status Active
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Plug Wire Entry 180°
Number of Levels 1
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 7-8mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number 20020007
Contact Tail Length -
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C