20020010-H101B01LF
Amphenol Anytek
Product No:
20020010-H101B01LF
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Female Sockets
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series 02-508
Package Bulk
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Screw Size M3
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Plug Wire Entry 270°
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Number of Levels 1
Insulation Height 1.024" (26.01mm)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Wire Strip Length 6-7mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number 20020010
Contact Tail Length -
Number of Positions 10
Positions Per Level 10
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C