20020106-H022A01LF
Amphenol Anytek
Product No:
20020106-H022A01LF
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Color Black
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series 06-508
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number 20020106
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C