20020110-H033A01LF
Amphenol Anytek
Product No:
20020110-H033A01LF
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Gray
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series 06-508
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number 20020110
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C