Home / Headers, Male Pins / 20021111-00036T8LF
20021111-00036T8LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021111-00036T8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 1.27MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series Minitek127® 1.27mm
Package Tube
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021111
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 36
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.309" (7.86mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)