Home / Headers, Male Pins / 20021112-00014T8LF
20021112-00014T8LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021112-00014T8LF
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM
Style Board to Board
Series Minitek127® 1.27mm
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.135" (3.43mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 20021112
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.106" (2.69mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)