Home / Headers, Male Pins / 20021121-00040C4LF
20021121-00040C4LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021121-00040C4LF
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Style Board to Board
Series Minitek127® 1.27mm
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 125VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height -
Ingress Protection -
Base Product Number 20021121
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)